Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego łagodzi wytyczne dotyczące seminarzystów o skłonnościach homoseksualnych

8 grudnia 2016 Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego ogłosiła Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis – Dar powołania do kapłaństwa.

Paragrafy 199 i 200 tego dokumentu posiadają następujące brzmienie:

199. Gdy idzie o osoby o tendencjach homoseksualnych, które usiłują wstąpić do seminariów lub które podczas formacji odkrywają taką sytuację, w zgodzie z własnym nauczaniem „Kościół, głęboko szanując osoby, których dotyczy ten problem, nie może przyjmować do seminarium ani do święceń osób, które praktykują homoseksualizm, wykazują głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne lub wspierają tzw. ‚kulturę gejowską’. Osoby takie, w istocie, znajdują się w sytuacji, która poważnie uniemożliwia im poprawną relację do mężczyzn i kobiet. Nie można w żaden sposób zignorować negatywnych konsekwencji mogących zrodzić się na skutek święceń osób o głęboko zakorzenionych tendencjach homoseksualnych.

200.  „Inaczej natomiast należałoby traktować tendencje homoseksualne, które są jedynie wyrazem przejściowego problemu, jak na przykład niezakończony jeszcze proces dojrzewania. Niemniej jednak, takie tendencje muszą być wyraźnie przezwyciężone, przynajmniej trzy lata przed święceniami diakonatu”. […]

Jak łatwo zauważyć, nowy dokument Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego odwołuje się do własnej instrukcji z roku 2005 – ignorując całkowicie ogłoszone przez tą samą dykasterię w roku 2008 [i znacznie bardziej restrykcyjne] Wytyczne nt. roli psychologii w formacji seminaryjnej, która dyskwalifikowały jako kandydatów do kapłaństwa nie tylko „osoby wykazujące głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne”, ale też „mające wątpliwości odnośnie swej tożsamości seksualnej”, stwierdzając jednoznacznie iż „formacja ich powinna zostać przerwana”.

Scriptor

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s